top of page
Misa.jpeg

Míša

Na Janu jsem dostala doporučení od svých dvou dobrých kamarádek. Ta Ti sedne, řekly. A měly pravdu, sedla mi. Doprovázení Jany Markové bylo nejlepší rozhodnutí, které jsem pro sebe udělala. 

 

Když jsem zjistila, že čekáme Medu, o dule se mi nechtělo přemýšlet. K prvnímu porodu jsem přicházela s těšením na setkání s dulou, nakonec mi zbyl pocit opuštění a nedorozumění. S druhým porodem jsem si přála získat lepší zkušenost. 

 

Nakonec jsem přenášela 14dní. Když už mě opouštěl humor a sebevědomí, když jsem pochybovala, měla jsem obavy, Jana tu vždycky byla. Nezapomněla na nás, starala se a ptala se, jak se nám daří. S přirozeným respektem. Když jsem se neozývala, vždycky přišla smska. Z předporodních setkání jsem odcházela naplněná nadějí a velkou důvěrou v sebe. Jana mě hrozně podržela. V posledních hodinách před porodem (a plánovaným vyvoláváním porodu) jsem už potřebovala hodně ujištění, že to dobře dopadne. Nakonec jsme spolu s holčičkou udělaly dohodu, že si dáme vlastní termín a pokud se sama nenarodí, bude to signál, že potřebujeme pomoci. A Meda se do toho opřela, rozjela to přesně 14 dní po termínu. Po celou dobu, co byla Jana se mnou v porodnici jsem se cítila maximálně bezpečně, tolik podpory, něhy a zároveň pevnosti jsem nečekala. Nečekala jsem, že když jste dula, můžete být pro své klientky opravdovým andělem. A taky mámou, která vás drží v náručí, v té největší bolesti hladí, konejší a podporuje. Necítila jsem už žádnou hranici intimity či studu, moje důvěra v té chvíli byla maximální. Bylo to tak přirozené. Po celou dobu jsem cítila, že Jana vnáší klid i mezi personál, viděla jsem soulad mezi ní, porodní asistentkou i lékařkou. Poslední fáze porodu byla hodně dlouhá a náročná. Když jsem pak držela svou holčičku v náručí, zaplavil mě obrovský vděk. Ten vděk k Janě a pocit štěstí, že jsem mohla zažít takový porod cítím doteď. Vím, že bez Jany by to nebylo takové. 

Nikola.jpg

Nikola

Vzhledem k tomu, že můj první porod neproběhl zcela dle mých představ a odnesla jsem si z něj pár šrámů na těle i na duši, rozhodla jsem se, že k druhému porodu budu chtít jako doprovod (kromě manžela) někoho, komu budu moci důvěřovat a zároveň je i "odborníkem" na správném místě. Kontakt na Janu jsem sehnala přes internet a v první fázi výběru pro mne bylo prioritní, aby mne byla dula ochotná doprovodit k porodu v českobudějovické porodnici. Proběhlo první příjemné setkání a po něm jsme již navázaly "spolupráci". Po celou dobu těhotenství mi byla Jana oporou a rádkyní. I díky ní jsem tentokrát měla poměrně přesnou představu o tom, jak bych si průběh svého druhého porodu představovala, co chci a co rozhodně ne. Jana nám poskytla i cenné rady ohledně komunikace s personálem při porodu a pomohla mi sestavit plán porodních přání. Byla mi také důležitou psychickou oporou ve chvílích, kdy byl náš chlapeček až do 37.tt polohou koncem pánevním. Nakonec se malý umoudřil a já mohla prožít krásný rychlý porod bez komplikací. Na samotný porod vzpomínám moc ráda. Na cestu do porodnici jsme se vydali krátce po půlnoci. Když jsme přijeli na parkoviště, Jana už na nás čekala a doprovázela nás na příjem. Poté jsme se společně i s manželem sešli všichni tři na porodním boxu. Od této chvíle jsou mé vzpomínky lehce mlhavé, ale je to i díky tomu, že jsem se cítila v bezpečí, obklopena lidmi, kterým věřím, a tak jsem se mohla soustředit jen na zrození našeho druhého syna. Vím, že Jana zajistila, aby bylo v pokoji šero, instruovala manžela, jak mi může ulevit od bolestí, masirovala mne olejickem a navozovala klidnou atmosféru. Zdálo se mi to všechno jako chvilinka a pár minut před druhou hodinou ranní (tedy asi po 45 minutách na porodním boxu) byl náš čtyřkilový uzlíček štěstí na světě a já se, bez jakéhokoliv poranění, cítila jako královna! Byl to nádherný zážitek a já Ti za něj, Jani, ještě jednou moc děkuji a Tvé služby rozhodně doporučuji dalším nastávajícím maminkám. 

reference_Klára.jpg

Klára

Hledala jsem dulu v Budějovicích i dále a pak jsem zjistila, že poklad mám přímo "u nosu", kousíček od nás. Nemohla jsem si vybrat lépe. Jana je úžasně jemná, pečující, má vždycky slova, co utěší, podpoří, potěší a zahřejí i nakopnou (v pozitivním smyslu), čiší z ní naprostý klid. Můj porod byl bleskový a krásný a cítila jsem, že se můžu o Janičku opřít a zároveň, že ví, co je a co není potřeba. A nedovedu si představit, že by ji třeba i nějaký hodně nepříjemný autoritativní lékař dovedl vyvést z míry a klidu. Vlastně jsme se o ni s mužem mohli opřít oba. Cítím obrovskou vděčnost, že můj druhý porod mohl být díky ní přirozený a samozřejmý. Můžu moc doporučit i předporodní kurz, panovala tam kouzelná atmosféra plná ženského sdílení, rad...a bylo tam místo i pro tatínky. A do třetice všeho dobrého jsem využila i poporodní péče i s lekcí šátkování a opět si to nemůžu vynachválit. Moc mi návštěvy pomohly v hektickém sžívání se s novým človíčkem a s dcerou jsme tak měly moc krásný začátek a bezproblémový rozjezd kojením. Děkuji, přála bych to všem maminkám.

Marketa_web.jpg

Markéta

Jana byla jako dula u porodu mnoha mých kamarádek, takže když jsem coby nezkušená prvorodička hledala někoho, kdo mě v tom všem novém bude doprovázet, byla jasnou volbou.:-) Oceňuju možnost zvolit si intenzitu doprovázení či setkání ve třech spolu s manželem, kde jsme společně sestavili porodní přání a prošli tak vlastně i situace, které mohou během porodu nastat a jak se dají řešit. Skvělé byly i její tipy pro komunikaci s nemocničním personálem. Super bylo také, že v den porodu přijela Jana už k nám domů, masážemi mi ulevovala od bolesti, radila jak lépe snášet dlouze se rozjíždějící kontrakce… cítila jsem se klidná a v bezpečí a nikdy by mě předem nenapadlo, že budeme mezi kontrakcemi společně zpívat za doprovodu manželova ukulele a bude nám vlastně fajn :-) Pak nám pomohla rozhodnout, kdy vyrazit do porodnice, a přímo na porodním sále byli spolu s manželem skvěle fungující tým. Myslím, že byla velkou oporou nám oběma. Uměla vycítit, kdy potřebujeme čas sami pro sebe a naopak kdy mě má ujistit, povzbudit, něco podat, poradit, kdy bych měla změnit polohu atd. Porod byl sice dlouhý (kolem 20 hodin), ale díky Janě proběhl zcela přirozeně, jen s minimálním poraněním (dcera měla přes 4kg) a já se mohla celou dobu cítit jistá, klidná a opečovávaná. Janiny rady a podporu jsem velmi ocenila i v šestinedělí, kdy jsem zpočátku „bojovala“ s kojením. Po telefonu i během jejích návštěv vždy uměla nabídnout alternativy a především uklidnit. Díky, Jano, za tvou zkušenost, empatii, naslouchání a obětavost. Tak na viděnou u dalších porodů :-)

Karin fotka.jpg

Karin

Na Janu jsem dostala kontakt v našem Komunitním centru a nejprve jsem si chtěla jen poslechnout a dozvědět se něco více o přirozeném porodu. Avšak po našem osobním setkání a rozhovoru jsem čím dál tím více zvažovala, že ji o doprovod k mému již 2. porodu požádám. Manžel nebyl proti a ještě více ho přesvědčil společný videohovor asi měsíc před termínem porodu. Z Jany vyzařuje klid, laskavost a nekonečné nadšení pro své poslání, takže jsme tušili, byť jsme ji vůbec neznali, že nám s ní bude u porodu velmi dobře. Nevěděla jsem přesně, v čem konkrétně může Jana během porodu pomoci, ale vnímala jsem ji jako důležitý most mezi doktorem/porodní asistentkou a mnou. Díky našim věcným a užitečným rozhovorům jsem získala jasnější představu o přirozeném porodu a také důvěru ve své schopnosti a schopnosti miminka. 

Porod probíhal v nočních až ranních hodinách, i přesto byla Jana čilá, optimistická a ochotná s čímkoli pomoci. Velmi oceňuji, že mi v nerozhodných chvílích dodala sebevědomí či ukázala různé alternativy a jejich smysluplnost. Tím mi pomáhala vést si porod podle svého. Také mi dodávala sílu vytrvat a zbytečně neuspěchat takový krásný proces, jako je zrození miminka. I po jeho narození však hrála velmi důležitou roli. Pomáhala mi s miminkem, hlídala, aby se samo přisálo, starala se, aby bylo v teple a abych se i já cítila pohodlně. I přes tuto očividnou péči jsem však neměla pocit, že by Jana do vedení porodu nějak výrazně zasahovala. Spíše mi radila, ukazovala cestu a nabízela pomoc, když cítila, že bych ji mohla potřebovat. Díky tomu se manžel mohl více v klidu věnovat průběhu porodu (a přehrávání písniček, které jsem si během probíhajících kontrakcí zpívala ☺ ). 

Z ostatních referencí jsme věděli, že Jana je schopná se velmi dobře přizpůsobit potřebám a nárokům rodičky, což se nám v jejím přístupu opravdu potvrdilo, a já i manžel jsme prožili krásný a bezproblémový porod.

Děkujeme Ti, Jani, že jsi byla s námi! 

anisa.jpg

Anisa

I used Jana's services for the birth of my second child. I was originally looking for someone who speaks English who can help me through the birthing process, but with Jana it was so much more than just that. She is a caring, gentle, calm and knowledgeable doula who made me feel so much more confident, calm and safe throughout the whole process. I had a rather traumatic first birthing experience which ended in an emergency cesarean section. I look back to that experience and often think about the ways it could have been different. This was also a big reason why I decided to get a doula for my second child so that I have someone knowledgeable that can advocate for my needs and wants, and make the process much more ideal. Jana used many techniques such as fragrances and oils for calming and soothing, massages, positioning and breathing advice, as well as answering whatever questions arose throughout the process. It also took a lot of pressure and stress off my husband and he could concentrate on being there for me. Thanks to Jana, I was able to have a natural birth the second time, feeling empowered and happy at the end that all my needs were met and knowing that the birth couldn't have gone any better.

Anisin manžel:

První porod byl velmi komplikovaný, dlouhý a nakonec skončil naprosto opačně od našich představ (porod císařským řezem). Pro druhý porod se žena rozhodla, že chce, aby nás doprovázela dula. Ze začátku jsem si jejím rozhodnutím nebyl jistý, ale už při prvním setkání s Janou jsem změnil názor. Jana je velmi vnímavá, citlivá a se vším nám ochotně pomohla.

U porodu jsem se díky ní cítil velmi uvolněně, beze strachu a stresu. Vůbec jsem neměl obavy, že by porod dopadnul stejně jako ten první. Klíčové bylo, že svůj vnitřní klid přenesla i na ženu a celým porodem ji provedla až do radostného konce.

REFERENCE

Co o mých službách říkají

IMG_2156.jpg

Andrea

Janu jsem si "vyhlídla" na setkání s dulami na Týdnu respektu k porodu. Zdála se mi prostě sympatická ;-) Intuice mě nezklamala, protože díky Janě jsem prožila nádherný porod v českobudějovické porodnici, na který vzpomínám jako na nejkrásnější a nejintenzivnější zážitek v životě. Janička je opravdu poklad, během celého porodu mi pomáhala jak fyzicky, tak duševně. Svým klidným přístupem posilovala i můj vnitřní klid. Každé mé přání plnila ještě dříve, než jsem si na něj stačila vzpomenout. Přála bych každé ženě, aby měla u porodu takovou skvělou podporu jako já v Janě, nedokážu ani pořádně vyjádřit, jak pro mě byla její přítomnost důležitá.

avatar 102

A co Vy?

UPRreference Pavla II.jpg

Pavla

Jana mi byla skvělou průvodkyní během těhotenství (rady, zapůjčení materiálů, modlitby, zodpovídání dotazů) i během samotného porodu. Díky ní proběhl porod v krásné a klidné atmosféře a byla oporou mně i manželovi. Velmi si cením její návštěvy u nás doma před odjezdem do porodnice, kdy do naší domácnosti vnesla klid, pokoj a jistotu a výborně odhadla, kdy se vydat na cestu. Dále mi moc pomohla při prvním přiložení děťátka k prsu. Jana je člověk s obrovským přehledem, rozhledem a nadhledem, a ač je manžel nevěřící, tak Jany přirozenost, otevřenost a upřímnost mu sedla a je rád, že právě ona mohla být s námi při tak zásadním okamžiku našich životů.

SarkaUPR.jpg

Šárka

Jana mi byla skvělou průvodkyní na cestě, od těhotenských horských drah a otazníků, až po vázání Jonáše do šátku a zdomácňování ve třech. Byl mi velmi blízký její naslouchavý, výživný přístup a hluboká ženská moudrost, ta posvátnost celého procesu, kterou mi krásně zrcadlila. Procházet těhotenstvím v novém kraji, za dob koronavirové, skrze zákazy otců a dul u porodu, byl záhul. Jsem obrovsky vděčná, že na otázky vždy existovaly odpovědi s možnostmi rozšiřující obzory, a dávaly důvěru v to, že alternativy jsou. To, že si Jóňa počkal na první den, kdy se podařilo mít Janu u porodu na sále v Krumlově s námi, to vnímám jako zázrak. Její přítomnost mne neskutečně uklidňovala, připomínala sílu a podporovala, což vidím jako důležitou součást porodu, který proběhl naprosto přirozeně, bezzásahově, bez poranění, krásně. Babské rady, praktické vhledy, hýčkavá péče, klid, podpora v krizích i dnech dobrých ... Jani, děkujeme ti všichni tři a budoucím rodičkám přejeme, ať k tobě najdou cestu a porod si prožijí v plnosti.

UPRJana.jpg

Jana

S dulou Janinou jsem porodila poslední tři ze svých šesti dětí, dříve jsem ji totiž neznala. Její přítomnost, klid a pohotovost na mne vždy působily pocitem bezpečí. S ní má navíc rodička vymodlenou posilu z Nebe, protože dula před porodem žádá o přímluvu skupinu modlících se lidí. 

Máte zkušenosti s Janinými službami a chcete se o ně podělit? Napište Janě email ;-)

UPRTereza.jpg

Tereza

Rozhodnutí poprosit Janu o doprovázení k porodu bylo jedno z nejlepších, které jsem v přípravě na porod udělala. Jana mě podržela v těžkých chvílích rozhodování, dávala mi důležité informace a hlavně na mě v ničem netlačila. Respektovala má přání a velmi mě podpořila těsně před porodem, kdy jsem dlouhou dobu svou dceru přenášela a čelila jsem tlaku na vyvolávání. Díky její podpoře jsem prožila porod přirozený, bez zbytečných zásahů a netrpělivosti, krásný a rychlý. Byl to jeden z nejkrásnějších zážitků v mém životě a po boku mi stála pečující, něžná a podporující maminka. Taková, na kterou se všichni v náročných situacích obracíme.

Zuzana.jpg

Zuzana

Janu jsme oslovili, aby nás doprovázela při druhém porodu. Zatímco manžel věřil, že porod spolu opět zvládneme, mně tentokrát připadalo klíčové, aby se někdo zkušený mohl věnovat jen nám. Dnes už se oba shodujeme, že druhý porod byl oproti prvnímu vlastně pohoda, přestože měl mnohem delší průběh a hlavně start, který nás znepokojil (Hamiltonův hmat bez mého souhlasu). Klidný průběh porodu, respektující ženu, její osobnost i celý proces, skutečně ovlivní poporodní stav mámy i miminka. Partneři mohou během porodu lehce zpanikařit (protože i zkušené rodičky může něco zaskočit) a nechat se „zlákat“ ke zbytečným lékařským zásahům. Jana kolem nás během porodu vytvořila pomyslnou pevnost plnou bezpečí a důvěry. Ze mně se stala královna, která porod řídila (oproti prvnímu porodu, který vedl lékař). Do porodnice v Č. Krumlově doprovází rodičky pravidelně, s personálem se většinou zná.

UPRMira.jpg

Míra

Jako muž jsem byl proti, aby byla dula u našeho druhého porodu. Na přání manželky jsme měli nezávaznou schůzku s dulou Janou Markovou, kde jsme se seznámili, byly zodpovězeny naše dotazy a my se poté mohli rozhodnout, zda Jana bude jako dula u porodu. Nakonec jsem rád, že jsem na přání své ženy přistoupil. Jana je velmi sympatická paní s milým a nenásilným přístupem, kterým si získala i moji důvěru. Za sebe musím říct, že díky Janě byl druhý porod pro nás po psychické stránce více v klidu a víc jsem se mohl soustředit na první chvíle s novorozeným synem. Jana tam byla pro nás sice nenápadnou, ale důležitou podporou.

bottom of page